Seo

Backlink Alırken Dikkat ET !

Tarafından yazılmıştır Ozan Dirlik

Backlink, web sayfasının başka web sayfalarından aldığı bağlantılardır. Bu bağlantılar görsel, video ya da metin şeklinde olabilmektedir.WordPress Uzmanı Bu bağlantı, web sitesinin arama motorlarında yükselmesini sağlamaktadır. Ancak Backlink alırken ya da eklerken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Öncelikle nitelikli ve kalıcı bağlantılar olmasına dikkat edilmelidir. Önceki yıllarda alınan Backlink, nasıl olursa olsun yararlı olmaktaydı ancak günümüzde bu durum tamamen değişmiş, nitelik ve kalıcılık ön plana çıkmıştır. Bu iki kistas da yeterli olmamaktadır. Bağlantı alınan web sayfasının ya da web sitesinin trafiği de önemlidir. Backlink alınan sayfadan ziyaretçi gelmesi, ziyaretlerin niteliği, gelen ziyaretçilerin web sitesinde zaman geçirip geçirmediği, kaç sayfa gezdikleri gibi ayrıntılar da önemlidir. Google SEO arama motoru değerlendirmeyi bu detaylara bakarak yapmaktadır. Bu nedenle bir başka web sayfasından bağlantı alırken bu kıstaslara son derece dikkat edilmelidir. Aksi takdirde sitenin cezalandırılması söz konusu olabilmektedir.

 

Backlink alırken ya da eklerken dikkat edilmesi gereken başka hususlar da vardır. Bunlardan birisi, Backlink alınacak web sitesinin Alexa değerine dikkat edilmemelidir. Çünkü Alexa sıralaması günümüzde farklı programlarla iyileştirilebilmektedir. Bu nedenle fazla önemsenmemelidir. Verilecek bağlantının hangi web sitesinden geldiği, bu sitenin alan adının geçmişi incelenmelidir. Backlink veren web sitesinin güncel olup olmadığı, sürekli olarak güncellenip güncellenmediği de analiz edilmelidir. Ayıca bağlantı alınacak web sitesinin sosyal medya hesaplarının da düzenli olarak kullanılıp kullanılmadığı da önemlidir. Bağlantı veren web sitesinin link çıkış sayısı da kontrol edilmelidir. 10 ya da daha fala siteye bağlantı veren web sitelerinden uzak durulmalıdır. Sitenin gerçekten özgün içeriklerle desteklenip desteklenmediğine de dikkat edilmelidir.

 

Backlink alırken ya da eklerken bağlantı alınacak web sitesinin paravan blog ya da blog gibi özel kaynaklardan meydana gelmesi durumunda, buralardan hemen Backlink çıkışı yapılmadığından emin olunmalıdır. Bu kaynakların bir ay kadar süre içinde sosyal medya aracılığı ile desteklenmesi gerektiği bilinmelidir. Paylaşılan her içerikten link çıkışı yapılmamalıdır. Bu konuda profesyonel destek alınması önemlidir. Backlink alırken web sitesin ile ilgili olmayan sitelerden. Footer backlink kaynaklarından uzak durulması da gereklidir.