Seo

Doğal Backlink Almak Artık Çok Kolay

Tarafından yazılmıştır Ozan Dirlik

Web siteleri için yapılan çalışmaların başında gelen SEO’da en önemli kavramlardan biri de backlink çalışmasıdır. Backlink, bir siteden bir başka siteye yapılan link çıkışı olarak arlandırılmaktadır. Bu link çıkışları, web sitesinin Google gözünde itibarını artırmakta ve aramalarda üst sıralarda yer almasını sağlamaktadır. Ancak üst sıralarda olabilmek için sadece backlink çalışması yeterli değildir. Ayrıca doğal backlink olmasına da dikkat edilmelidir. Birbirinden farklı doğal baclink etme yöntemleri vardır ve bunlardan birisi de Youtube videolarına link eklemektir. Özellikle yüksek izleme kapasitesine sahip olan videolarda bu yöntem işe yaramaktadır. Yapılması gereken ise Youtube’a yüklene video başlıklarının sonuna web sitesinin adını yazıp açıklama kısmına da web sitesine link verilmesidir.

Doğal backlink elde etme yöntemleri arasında Bloglara yorum bırakmak da gelmektedir. Özellikle blog sahibi olanlara bu yöntemi uygulaması tavsiye edilmektedir. Bu yöntem, yalnızca backlink elde etmek için değil blogun tanınması için de önemlidir. Blog sahiplerinin yapması gerekenlerden biri de farklı blogları izlemeleridir. Bloglarda yer alan yazıları okumanın ötesinde o yazıya yorum bırakmak da önemlidir. Yorum, hem yazar hem de yorum yapan için yararlıdır. Yazar yapılan yorum sayesinde okunduğunu anlayarak mutlu olmaktadır. Yorumu yapan kişide web sitesi bölümüne kendi blogunu yazdığında, ziyaretçiler yorum sahibinin bloogu bilgi sahibi olmaktadır. Bu sayede bir yandan backlink elde edilirken bir yandan da ziyaretçi sayısı artmaktadır. Ancak yorum yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Özellikle sadece baclink elde edilmesi için yorum yapılması hoş değildir. Gerçek bir yorum yapıldığında bu çok daha hoş olacaktır.

Forumlarda imzaya link eklemek de doğal backlink elde etme yöntemleri arasındadır. WordPress Uzmanı Bu yöntem hem hit kazanmak hem de Alexa sıralamasında iyi bir konuma gelmek için uygulanabilmektedir. Forum sitelerinde imzanın yanına web sitesinin linkinin eklenmesi ve bu linkin tıklanmaya teşvik edilmesi, forumdan hit elde edilmesini sağlamakta, hem de özellikle bilinen forum sitelerinin Alexa Toolbar kullanması sayesinde Alexa sıralamasının düşmesi söz konusu olmaktadır. Alexa sıralaması günümüzde pek önemli olmasa da reklam verenlerin bir çoğu halen Alexa sıralamasını baz almaktadır.